chiefrie اخبار کارخانه افغانستان کارخانه تولید مواد مخدر

chiefrie: اخبار کارخانه افغانستان کارخانه تولید مواد مخدر مواد مخدر در ننگرهار حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری عکاسی هر لحظه ذهنم را مشغول می‌کند / نیکی کریمی

نیکی کریمی از جمله هنرمندانی است که در طی سال ها بیشترین فعالیت را در زمینه عکاسی داشته و خبرهای نمایشگاه هایش در کشور عزیزمان ایران و خارج از کشور جهت علاقه من

عکاسی هر لحظه ذهنم را مشغول می‌کند / نیکی کریمی

نیکی کریمی: عکاسی هر لحظه ذهنم را مشغول می کند

عبارات مهم : ایران

نیکی کریمی از جمله هنرمندانی است که در طی سال ها بیشترین فعالیت را در زمینه عکاسی داشته و خبرهای نمایشگاه هایش در کشور عزیزمان ایران و خارج از کشور جهت علاقه مندان سینما و آثارش جالب بوده و هست. این بار کریمی در موقعیتی دیگر در کنار همکارانش در سینما قرار گرفته و دبیری چهارمین مراسم خوش حالی عکاسان سینمای کشور عزیزمان ایران را عهده دار شده است هست. قطعا در آستانه برگزاری مراسم خوش حالی عکاسان سینما، خواندن نقطه نظرات نیکی کریمی از زاویه دید یک عکاس و حضورش در یک جمع صنفی جهت بسیاری جالب توجه خواهد بود .

سال هاست که کارهای مختلفی مثل نویسندگی، کارگردانی، بازیگری، عکاسی و ترجمه را انجام می دهید. کدام به دیگری جهت شما ارجحیت دارد؟
تعریفی که از خودم و فعالیت هایم می توانم ارائه بدهم این هست؛ آدمی هستم که فکر می کنم و فکرکردن من از طریق هنری که در آن مشغول هستم بازتاب های مختلفی پیدا می کند، از جمله بازیگری، کارگردانی، عکاسی و ترجمه. اینها چیزهایی است که به آنها علاقه دارم و برایشان وقت می گذارم. دوست دارم آنها را با هم نسلانم یا آدم هایی که شبیه من فکر می کنند بیان کنم.

از سال های ورود به سینما، عکاسی را هم به طور جدی دنبال کردید. آیا عکاسی جهت شما اهمیت پیدا کرد؟
عکاسی یکی از هنرهای موردعلاقه من و یکی از بخش های سینماست. نزدیک به ۲۵ سال است که عکاسی می کنم. عکاسی را با عباس کیارستمی شروع کردم و در همه این سال ها با علاقه دنبال کردم و بازتاب هایش در نمایشگاه هایی که برگزار شده است قابل مشاهده هست.

آیا هیچ وقت به عکاسی فیلم هم فکر کرده اید؟
خیر، هیچ وقت به عکاسی فیلم فکر نکردم. عکاسی را خیلی شخصی می بینم، عکاسی هر لحظه ذهنم را مشغول می کند و با علاقه دنبالش می کنم.

به کدام یک از شاخه های عکاسی علاقه مندید؟
به تمام زمینه های عکاسی علاقه دارم. عکاسی فیلم را هم نگاه می کنم. کارهایی که فرزند ها انجام می دهند و حتی عکاسی پرتره برایم جالب است و انواع عکاسی ها را دوست دارم.

بد نیست کمی به شرایط عکاسی فیلم در سینمای کشور عزیزمان ایران اشاره کنیم. شما تعامل زیادی با عکاسان سینما دارید و جهت گزینش عکاس فیلم هایتان گزینش عکاسان حرفه ای در اولویت هست. چه بخشی از عکاسی فیلم جهت شما جالب است؟
در سینمای کشور عزیزمان ایران عکاسان حرفه ای و خوبی داریم که واقعا زحمت می کشند و کار می کنند. نگاه و دید هنری ارزش جهت من هر لحظه جالب بوده و با خیال راحت کارم را به آنها می سپارم و به نظرم در این زمینه فرزند ها زحمت می کشند.

به عنوان دبیر چهارمین مراسم خوش حالی عکاسان سینما چه بخشی از برگزاری این مراسم خوش حالی جهت شما پررنگ تر است و چه تفاوتی با سالیان پیش خواهد داشت؟
قبول کردم دبیر مراسم خوش حالی باشم به این علت که اکثر اشخاصی را که عکاسی سینما را به طور حرفه ای انجام می دهند می شناسم و زمانی که دبیری مراسم خوش حالی به من پیشنهاد شد قبول کردم و تقدیر می کنم که من را جهت این بخش گزینش کردند، ولی به طورکلی یکی از مشکلاتی که کارهای سیستماتیک در کشور عزیزمان ایران با آن روبه رو است این است که اساس و ساختار بسیاری از اتفاقات سال هاست که شکل گرفته و امکان عوض کردن بسیار محدود هست. تشکلاتی مثل منزل سینما یا انجمن های صنفی نیز به نظر من غالبا با چنین ساختاری شکل گرفته اند، بااین حال من تلاش خودم را می کنم که در حد توانم در سمت دبیری مراسم خوش حالی چهارم انجمن عکاسان سینمای کشور عزیزمان ایران اتفاقات خوبی حاصل شود. به نظر من چیزی که مهم هست، ذات عکاسی است که باید روی آن تمرکز کرد و البته عکاسانی که باید از تلاش یک ساله آنها تقدیر و آثارشان را با دقت و منصفانه داوری کرد.

در آینده نزدیک باز هم نمایشگاهی خواهید داشت؟
این یکی از بخش های وجود من است و ادامه خواهم داد و باز نمایشگاه خواهم گذاشت.

در داوری مسابقه های عکاسی، خصوصا عکاسی فیلم، گاهی این سؤال پیش می آید که آیا تصویر های سیاه وسفیدی که فیلم هایشان رنگی فیلم برداری شده است یا برعکس قابل مسابقه با سایر آثار هستند و آیا می توان چنین حقی را جهت عکاسش قائل بود که طبق سلیقه تصویر هایش را ارائه بدهد یا خیر. نظر شما در این مورد چیست؟ اینکه فیلم های رنگی تصویر های سیاه وسفید ارائه بدهند و برعکس.

به نظر من هیچ تصویر سیاه وسفید و رنگی ای فرقی نمی کند، چراکه فقط زاویه دید عکاس مهم است و ثبت لحظه ای که اتفاق افتاده هست. بنابراین از نظر من فرقی نمی کند.

عکاسی هر لحظه ذهنم را مشغول می‌کند / نیکی کریمی

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | سینما | عکاسی | سینمای | نیکی کریمی | ورود به سینما | برگزاری مراسم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog